Kolekcja sztuki komiksu „True Paranormal Detective”

True Paranormal Detective” to inspiracja na tematyczną kolekcję sztuki komiksu. Trochę w nawiązaniu do naszego wcześniejszego wpisu „Kolekcje sztuki komiksowej ArtKomiks.pl„, napisanego przed czasami bloga.

True Paranormal Detective” to oczywiste nawiązanie do kina, a konkretnie dwóch filmów. Po pierwsze do „True Detective” (amerykański kryminalny serial telewizyjny emitowany przez HBO od stycznia 2014 roku), absolutnego majstersztyku w swojej klasie. Z zapadającymi w pamięć rolami Woody’ego Harrelsona (w filmie Martin Hart) oraz Matthewa McConaugheya (gra Rusta Cohle’a), którzy grają parę detektywów próbujących rozwikłać serię tajemniczych morderstw rytualnych mając swoje miejsce w Luizjanie. Oraz „Paranormal Activity„, aktualnie już seria niezależnych horrorów, gdzie fabuła koncentruje się na parze głównych bohaterów, Micah Sloat i Katie Dianne Featherston, którzy borykają się z nawiedzającymi ich dom zjawiskami paranormalnymi. Sam film wykonaniem odwołuje się do takich kultowych horrorów jak „Blair Witch Project” (1999) czy „REC” (2007), bohaterowie nagrywają bowiem swoje przeżycia za pomocą kamery, a zgromadzony przez nich materiał stylizowany jest przez montażystę na paradokument (tzw. stylistyka „found footage„).

Zatem – stopione ze sobą „True Detective” oraz „Paranormal Activity” dają nam w ostateczności przestrzeń do rozmyślania o detektywach (niekoniecznie z zawodu, czasem po prostu z usposobienia), stojącymi przed tym co nieznane, paranormalne, przekraczające zwyczajne racjonalne pojmowanie świata.

W panteonie postaci komiksowych znaleźć możemy wiele takich bohaterów wpisujących się w powyższy archetyp. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów, zestawiając tytuły komiksów, z któryc pochodzą, bohaterów oraz oryginalne plansze komiksowe – część z nich dostępna także w naszej galerii.

***

Archiwum X

Para Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) z serialu „Archiwum X„, a później także adaptacji komiksowej wydawanej przez Dark Horse.

Poniżej oryginalna praca (akryl) autorstwa Johna Van Fleeta, przedstawiająca agentkę Scully. Obok oryginalna plansza komiksowa do serii „X-Files” (zeszyt 17, s. 9), rysunek w tuszu Gordona Purcella.

X-Files comic art.

B.P.R.D.

Postaci uniwersum Mike’a Mignoli należące do B.B.P.O. (Biuro Badań Paranormalnych i Obrony, ang. B.P.R.D. – Bureau of Paranormal Research and Defense), a więc m.in. Abe Sapien, HellboyLiz Sherman, homunkulus Roger.

Poniżej oryginalne rysunki do serii „Hellboy” oraz „B.P.R.D.” – z lewej do komiksu „Hellboy: Third Wish #2” (s. 6) autorstwa Mike’a Mignoli; z prawej rysunek tuszem Guya Davisa do „BPRD: King Of Fear” (Character Bio Illustrations).

BPRD comic art.

Dylan Dog

Jeden z najważniejszych bohaterów komiksu włoskiego, tzw. detektyw mroku, Dylan Dog, o którym Umberto Eco miał powiedzieć: „Mogę całymi dniami czytać Biblię, Homera i Dylana Doga„.

Poniżej rysunki do serii komiksowej „Dylan Dog„: Corrado Mastantuono (s. 32), Ivan Calcaterra, „Dylan Dog color Fest #12” (s. 115). Rysunki tuszem.

Dylan Dog comic art.

Hellblazer

John Constantine, Anglik, egzorcysta i uliczny mag z komiksu „Hellblazer” (wydawany przez imprint Vertigo należący do DC Comics, od stycznia 1988 do lutego 2013 ukazało się 300 numerów serii).

Poniżej: Tim Bradstreet (rysunek ołówkiem i tuszem), okładka do „Hellblazer Good Intentions„; Jock (rysunek ołówkiem i tuszem), „Hellblazer Pandemonium” (s. 64).

Hellblazer comic art.

Josephine

Panna Durmaz – rodzynek w męskim towarzystwie – z „Josephine” Clarence’a Weatherspoona, przemierzająca zarówno zaułki wiktoriańskiego Londynu, jak i amazońską dżunglę.

Poniżej oryginalne plansze do komiksu „Josephine” – „Josephine #1 Tchnienie Czarnego Lądu” (s. 16) i „Josephine. Epizod 1: Mushrooms” (s. 5).

Josephine comic art.

Profesor Bell

Uzależniony od opium i nie stroniący od innych używek, tytułowy profesor Bell, wraz ze swoim nadnaturalnym asystentem – duchem – rozwiązują nawet najtrudniejsze okultystyczne zagadki. A to dzięki scenariuszowi Joanna Sfara (i rysunek tomów 1-2) i rysunkom Hervé Tanquerelle’a (tomy 3-5).

Na zdjęciu rysunki Hervé Tanquerelle’a do serii komiksowej „Profesor Bell„, do tomu „Rowerem przez Irlandię” (L’Irlande à bicyclette, 2006; wydanie polskie 2013) – z lewej strona 22, z prawej 13.

Rork

Tego białowłosego mistyka powołał do „życia” Andreas Martens, znany szerzej pod pseudonimem Andréas. Bohater 7-tomowej serii, wydanej w Polsce jeszcze w latach 80., zmienił całkowicie postrzeganie komiksu przez wielu fanów wychowanych w tamtych czasach.

Poniżej dwie oryginalne plansze autorstwa Andreasa – do tomu 4. „Gwiezdne światło” (s. 10) oraz z zeszytu pierwszego „Fragmenty” (s. 6).

Rork Andreas comic art.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s