Thorgal. La Jeunesse t. 1. Artist Edition z Le Sphinx d’Or

O limitowanej edycji artystycznej „Thorgal. Młodość Thorgala, t. 1” (scen. Yann Le Pennetier, rys. Roman Surżenko) dowiedziałem się przy okazji lektury bloga Thorgalverse. Wydawcą jest francuska księgarnia Le Sphinx d’Or, z którą dość szybko się skontaktowałem i wykonałem przedpłatę na album, a konkretnie na jedną z 200 limitowanych kopii.

Thorgal w wydaniu Artist Edition został wydrukowany w dwóch wersjach – 100 numerowanych egzemplarzy z wersją kolorową okładki oraz 100 numerowanych egzemplarzy z wersją czarno-białą, prezentująca szkic; różnią się też te wersje nieco zawartością dodatków – w wersji kolorowej dodatki to głównie serigrafie prezentujące skończone wersje artów, a w przypadku wersji z czarno-białą okładką, to głównie serigrafie rysunków i szkiców.

Na swój egzemplarz (nr 66 z linii czarno-białej) czekałem około miesiąca – to krótko, zważywszy, że album zamówiony był z przedpłatą, a to oznacza, że księgarnia Le Sphinx d’Or to solidny partner.

Zakupiony Thorgal to już któryś z kolei tytułów w edycji Artist Edition. Większość, które posiadam to tytuły z rynku amerykańskiego, głównie wydawane w ramach IDW Artist Edition, więc miałem pewne wyobrażenie czego mogę się spodziewać – solidnego wielkoformatowego (30,5 x 38,5 cm) wydania, prezentującego czarno-białe strony, czyli podgląd oryginalnych plansz (rysunków). A co otrzymałem?

Po pierwsze i najważniejsze – sam album. Wielkoformatowy, świetnie wydany (w twardej oprawie, z foliowaną na matowo okładką i płóciennym grzbietem – chociaż jak na mój gust niepotrzebnie posrebrzanym brokatem). W środku także świetnej jakości papier koloru kości słoniowej, na której znalazły się w większości czarno-białe ilustracje – szkice plansz, plansze tuszem oraz 8-stronicowy szkicownik, prezentujący postacie (w sensie: character design) oraz projekty okładek. Niestety – jak dla mnie – druk jest zbyt mocno dopracowany, tak jak nie są to skany 1:1 oryginalnych plansz, z plamami, przeżółknięciami papieru i innymi elementami oddającymi naturalny wygląd prac – do czego przyzwyczaiły mnie edycje amerykańskie z linii Artist Edition.

Po drugie – kilka interesujących dodatków, w tym serigrafie. W mojej – czarno-białej edycji otrzymałem:

  • szkic okładki do Thorgala w formie druku na mlecznym przezroczystym papierze,
  • serigrafię rysunku tuszem – ręcznie numerowaną (66/100) i podpisaną przez autora (Roman Surżenko),
  • serigrafię szkicu ołówkiem – ręcznie numerowaną (66/100) i podpisaną przez autora (Félix Meynet), przedstawiającą szkic fanartu z Thorgalem i Kriss de Valnor (tutaj można zobaczyć wersję kolorową tej serigrafii, dodawanej do edycji z kolorową okładką),
  • serigrafię w kolorze – przedstawiającą okładkę Grzegorza Rosińskiego do tomu „Trzy siostry Minkelsönn”; niestety praca nie jest ani numerowana, ani nie została sygnowana przez autora.

Jako miły gest otrzymałem jeszcze wraz z przesyłką widokówki z fragmentem fanartu Mayneta, przedstawiającym Kriss de Valnor – w tym na rewersie jednej widnieją bardzo sympatyczne życzenia od wydawcy i właściciela księgarni Le Sphinx d’Or (po Polsku!).

Tyle o wrażeniach i zawartości. Poniżej podglądowe zdjęcia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s