Lichteinstein vs Kirby: Między sztuką a komiksem

W ubiegłym roku z żoną gościliśmy w Katalonii. Przemierzając trasę wypożyczonym samochodem zajechaliśmy m.in. do Cuenca, w celu odwiedzenia Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej, utrzymywanego w ramach Fundacji Juana Marcha. Świetna klimatyczna lokalizacja, wyjątkowy i bogaty zbiór prac, który można też oglądać w ramach wirtualnego spaceru – zrobiły na nas wrażenie. Na koniec (jak to mam w zwyczaju) zaglądnąłem do muzealnej księgarni, gdzie zakupiłem wyjątkowy katalog „Roy Lichtenstein de Principio a Fin” (Foundacion Juan March, 2007; wystawa | katalog na Amazon.es – aktualna cena zwala z nóg…).

Lichtenstein, czyli „najgorszy malarz jakiego widziała Ameryka” (wg Life Magazine z 1964 r.), to obok Andy Warhola najbardziej wpływowy twórca nurtu pop-art, święcącego ostatnimi czasy triumfy na aukcjach sztuki. Opracowanie „Roy Lichtenstein de Principio a Fin” sporo miejsca (a w zasadzie gdy spojrzeć na objętość i ilość przykładów, to miejsce zasadnicze) poświęca wpływowi komiksu na twórczość artysty, ilustrując bogatym materiałem źródłowym, dokumentującym poszczególne komiksy takich twórców jak Jack Kirby i John Romita. Komiksy i kadry z tych komiksów, które potem książę pop-artu – kopiując – przenosił na duży format.

Lichtenstein.

Mamy tu zarówno jego głośne prace jak „Okay, hot-shot„, czy „I can see„, ale też sporo pomniejszych, w tym szkice i projekty – a do tego w przeważającej części skany stron komiksów, z których przerysowane kadry pochodzą: „Tintin” Herge, „Girls’ Romances” (DC Comics), „Secret Hearts” (DC), „Young Romances” (DC), „Heart Throbs” (DC).

Girls' Romances, Secret Hearts, Young Romance, Heart Throbs, - okładki

Lichtenstein oczywiście za te „inspiracje” wielokrotnie był krytykowany; kilkukrotnie nawet wytoczono mu procesy o plagiat. Z drugiej strony w wielu opracowaniach krytycznych podkreślano, że spełnił tylko rolę służebną w stosunku do komiksu jako medium, podnosząc go do rangi sztuki wysokiej. Stąd ta część jego prac nie doczekała się po dziś dzień jednoznacznej oceny.

By nie być gołosłownym i dla zobrazowania przykładów, poniżej kilka skanów z rzeczonego katalogu (kliknij zdjęcia by powiększyć).

Dla zainteresowanych poczytaniem dostępnych opracowań, kilka internetowych opracowań:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s