Maj w artkomiks.pl

Maj w naszej działalności obfituje w niespotykaną do tej pory liczbę wydarzeń.

Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich

Z dniem 13 maja artkomiks.pl zostało członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich, które na walnym zebraniu tego dnia zostało przemianowane na Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich. To spore wyróżnienie dla nas, potwierdzające naszą profesjonalną działalność w obszarze promocji i sprzedaży prac artystów komiksowych. To też zaszczyt znaleźć się w tak szacownym gronie jak chociażby p. Andrzej Starmach, znany i ceniony marszand, sprzedający na co dzień prace takich tuzów polskiej sztuki jak Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor czy Magdalena Abakanowicz.

Tego samego dnia weszliśmy także w szeregi międzynarodowej organizacji z główną siedzibą w Brukselii, CINOA (Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d’art), która zrzesza na całym świecie ponad 5 tysięcy podmiotów specjalizujących się w obrocie sztuką oraz antykami.

 

The Cartoon Museum

Po wizycie sprzed kilku lat w praskim muzeum poświęconym twórczości Kaji Saudka, przyszła pora na odwiedziny w The Cartoon Museum w Londynie. Udało się nam obejrzeć trzy wystawy – czasową poświęconą postaci Hitlera w satyrze okresu wojennego pt. „Heckling Hitler: World War Two in Cartoons & Comics„, początkom karykatury i ilustracji komiksowej z przełomu wieków oraz pracom prezentującym dorobek komiksu – małej i dość eklektycznej wystawie na piętrze muzeum, w ramach której z jednej strony można było zobaczyć mało znane (z perspektywy polskiej) humorystyczne paski komiksowe, okładkę do pierwszego numeru „Action” (to już coś!), wydruki prac z postaciami komiksowej serii „Watchmen„, jedną planszę do „V jak Vendetta„, czy dwie prace ze sceny amerykańskiej: tytuły splash do jednego z zeszytów „Miracle Man” rysowanych przez Jacka Kirby’ego oraz okładkę do jednego z klasycznych Spider-manów.

The Cartoon Museum.

Okładka "Action #1"; Miracle Man - Jack Kirby; Spider-man cover.

Szczerze powiedziawszy wystawy mnie nie zachwyciły a zaprezentowane zbiory były więcej niż skromne, jak na wydawałoby się tak popularne miejsce.

 

Sklepy komiksowe w Londynie

Po wizycie w Muzeum ruszyliśmy na przegląd komiksowych sklepów z naszej listy. Były to:

Tylko w dwóch z nich – w Gosh i Orbital – była możliwość oglądnięcia i zakupu oryginalnych plansz, pozostałe sklepy sprzedawały komiksy oraz gadżety komiksowe. Tak więc w Gosh pooglądaliśmy prace do „B.P.R.D.” i serii „X-Men” autorstwa Laurence Campbella, a w Orbital Comics udało się nam zobaczyć małą wystawę oryginałów do nowej serii od Image Comics, „Injection” wg Declana Shalveya. Prace naprawdę klimatyczne, zresztą podgląd możecie zobaczyć tutaj.

To co się nam jeszcze rzuciło w oczy, to świetnie wyeksponowane tytuły polskich komiksów!

Aktualizacja z 22 lipca: jeśli wybieracie się do UK i potrzebujecie adresów sklepów komiksowych, to z tego koniecznie musicie skorzystać – UK Comic Shops Map.

***

A maj się jeszcze nie skończył ;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s