Subiektywny przewodnik po kolekcjach / A subjective Guide to Collections

Pasja kolekcjonerska jest trudna do poskromienia. Nie ogranicza się tylko do przedmiotów. Obejmuje także wrażenia, spotkania, uśmiechy, zachwyty, niezapomniane chwile…” – p. Kamil E. Klonowski

Długo polowałem na tą książeczkę, ale w końcu się udało. Książeczkę, bo jej lektura to raptem kilka krótszych godzin.

Subiektywny Przewodnik po kolekcjach.

Subiektywny przewodnik po kolekcjach” (wydany jako pozycja dwujęzyczna, stąd i „A subjective Guide to Collections” w pełnym tytule) to seria krótkich wywiadów, czy raczej odpowiedzi kolekcjonerów na ankietę przygotowaną przez Joannę Zielińską, kurator projektu otwierającego Centrum Kultury Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (2008 r.). Pośród ankietowanych 45 osób i instytucji, zarażonych pasją kolekcjonowania… Tych tradycyjnych kolekcji jak: malarstwa toruńskich artystów, bydgostianów (pamiątek związanych z Bydgoszczą jak kartki pocztowe), muszli morskich mięczaków, płyt winylowych, autografów, monet, medali, znaczków, ale też bardziej hobbystycznych, wynikających z osobistych zamiłowań jak: miniatur wozów strażackich, temperówek, figurek zwierząt (osiołków, baranków), a nawet urządzeń techniki rolnej, w tym traktorów :-)

Moja ulubiona to kolekcja Jokerów (!) z talii kart, należąca do p. Mieczysława Skrzypka z Torunia. Wybitnie ciekawa jest też kolekcjonerska historia p. Joanny Scheuring-Wielgus, gdzie pasja kolekcjonowania torebek herbacianych doprowadziła ją do pracy w londyńskim Tea & Coffe Museum.

Z Torunia, Bydgoszczy i okolic zebrano w tym przewodniku ankietowanych kolekcjonerów, bo i taki był pomysł na wystawę „Kwiaty naszego życia„, prezentującą dorobek kolekcjonerski osób związanych z województwem kujawsko-pomorskim. I po lekturze książeczki muszę przyznać, że pomysł jak i jego realizacja zamknięta w ten zbiór wywiadów są udane. A po braku dostępności książki na rynku (nawet na rodzimym serwisie aukcyjnym) wnioskuję, że to nie tylko moje zdanie, skoro czytelnicy z tą pozycją nie chcą się rozstawać.

O początkach kolekcjonowania tak błahych wydawałoby się obiektów jak długopisy firmowe. Źródła zbierania miniatur butelek z alkoholami (każdej poniżej 50ml), czy inicjatywie mieszkańców pewnego bloku, którzy postanowili w swojej piwnicy stworzyć Galerię Pod Trutką, prezentująca prace lokatorów tego bloku (w tym prace ich dzieci) – to jest opowieść. Którą się zgłębia z prawdziwą przyjemnością i nieznikającym z twarzy uśmiechem! :-)

Subiektywny Przewodnik po kolekcjach.

Lektura Przewodnika daje wiele przyjemności.

***

PS: Polecam też obszerną recenzję książki w serwisie Obieg.pl.

PS2: Zdjęcia za stroną wydawcy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s