Van Gogh 2015: 125 lat inspiracji

Dzisiaj – 29 lipca – obchodzimy rocznicę śmierci van Gogha. W 2015 roku to 125 rocznica, z której to okazji Muzeum van Gogha organizując na całym świecie różne wydarzenia upamiętniające tą datę, spięła je klamrą-hasłem: „Van Gogh 2015: 125 lat inspiracji”. Stąd tytuł niniejszego wpisu.

Zbiega się to w czasie z rzeczami, które się dzieją u mnie, w moich prywatnych poszukiwaniach, w meandrach sztuki komiksu. Głównie dlatego, że od jakiegoś czasu fascynują mnie prace mistrzów komiksu nawiązujące bądź inspirujące się (techniką, tematem) klasyczną sztuką. Udało się mi zebrać kilka wartych zachodu prac, nawiązać kilka wybitnie interesujących kontaktów i spojrzeć na to, czym zajmuję się na co dzień – czyli prowadzenie artkomiks.pl – z jeszcze innej perspektywy. Udało się też zdobyć kilka prac zahaczających o van Gogha, plus kolejnych kilka zidentyfikować jako źródło inspiracji.

W ramach uczenia rocznicy, o której wyżej mowa, garść przykładów z Vincentem [i światem jego wyobraźni], któremu ów wpis dedykuję.

***

Poniżej plansze do komiksu okolicznościowego, poświęconego obrazowi van Gogha pt. „Portrait of Camille Roulin” (1888 r.). Komiks zlecony przez MASP, czyli Museu de Arte de Sao Paulo, w którym to wisi oryginał.

Vincent van Gogh, Portrait of Camille Roulin, comic.

Poniżej oryginalne plansze do chyba najbardziej znanego komiksu poświęconemu van Goghowi, czyli „Vincent i van Gogh” Gradimira Smudji (polskie wydanie: Timof i Cisi Wspólnicy 2013).

Vincent - Gradimir Smudja.
Vincent - Gradimir Smudja.

Skoro przy biografiach komiksowych van Gogha jesteśmy…

Vincent” – Barbary Stock:

Vincent - Barbara Stok.

kolejny komiks wydany przez muzeum, tym razem nakładem wydawnictwa Van Gogh Museum oraz Fundacji EurEducation, „Vincent van Gogh. De Worsteling van Een Kunstenaar„, autorów – Marc Verhagen i Jan Kragt:

Vincent van Gogh. De Worsteling van Een Kunstenaar.

Vincent van Gogh de Vroege Jaren„, Teun Berserik:

Vincent van Gogh de Vroege Jaren, Teun Berserik.

Gauguin und Van Gogh” autorstwa Dicka Mateny:

Matena, Gauguin and Van Gogh.

Vida de van Gogh” z rysunkami Alberto Ascanio – oryginalna plansza:

Alberto Ascanio, Vida de van Gogh.

La Media Oreja de van Gogh” z cartoonowymi rysunkami Moratha:

La Media Oreja de van Gogh.

Milestones of Art: Vincent Van Gogh: The Chase of Ravens„, autor – Willi Blöß:

Vincent Van Gogh: The Chase of Ravens.

Vincent van Gogh” w serii Kunst-Comic, autorstwa von Mona Horncastle i Barbara Yelin:

 

Na koniec wątku biograficznego książka „This is Van Gogh” autorstwa George’a Roddama, z ilustracjami Sławy Harasymowicz.

This is Van Gogh - Sława Harasymowicz.

Strona tytułowa stripu pt. „Van Gogh, Gauguin, & The Pact of Silence” autorstwa Greka, Andrew Walesa. Z lewej plansza – czysty rysunek – z prawej eksperymenty z kolorem.

Andrew Wales, Pact of Silence.

Nie lada gratka, oryginalne klatki do animacji „Loving Vincent” ze studia BreakThru Films zakupione podczas specjalnej aukcji zorganizowanej przez producenta. Prace malowane technikami tradycyjnymi – olej na desce.

Loving Vincent.

Loving Vincent.

A tu krótki film przedstawiający m.in. proces powstawania animacji.

***

Jednak van Gogh w komiksie nie tylko biografią artystyczną stoi. Poniżej okładki inspirowane dorobkiem mistrza impresjonizmu: do „Uncanny X-Men” Vol 1 #508, okładka alternatywna B autorstwa Laury Martin (DC 2009) oraz do „Promethea” #18 wg scenariusza Alana Moore’a z okładką autorstwa J.H. Willimasa III (America’s Best Comics czyli imprint Wildstorm, 2002).

Vincent van Gogh - comic inspiration.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s