Spider-man uwielbiany przez kolekcjonerów

Spider-man to bohater numer jeden pośród amerykańskich kolekcjonerów tradycyjnych komiksów do czytania. Przekłada się to także na wyceny oryginalnych rysunków autorów tworzących plansze do serii komiksowych związanych z tym bohaterem. Nie bez znaczenia przez to jest fakt, że wciąż oficjalny rekord sprzedaży uzyskany przez dom aukcyjny na amerykańskim rynku należy właśnie do pracy z pajęczym bohaterem – okładki autorstwa Todda McFarlane’a do „The Amazing Spider-Man #328” (poniżej z lewej), za którą nabywca musiał zapłacić 657 250 dolarów (aukcja z lipca 2012 roku).

Do kogo należy drugie miejsce na amerykańskiej liście rekordów związanych ze Spider-manem? Do okładki Todda McFarlane’a do „Spider-Man #1” (poniżej z prawej), która została sprzedana na aukcji w lipcu 2012 roku za 358 500 dolarów.

Amazing spider-man - Todd McFarlane.

Ok, a trzecie miejsce? Do klasycznej okładki „Amazing Spider-Man #121” (poniżej z lewej) autorstwa Johna Romity Sr., która w lutym ubiegłego roku osiągnęła wynik 286 800 dolarów. Również na aukcji z ubiegłego miesiąca (luty 2016) okładka Johna Romity Sr. do „Amazing Spider-man #62” (poniżej z prawej) była tą, za którą trzeba było zapłacić najwięcej – 179 250 dolarów. Ostatnia aukcja w Heritage w Dallas (18-20 lutego 2016) w ogóle była bardzo interesująca z perspektywy prac ze Spider-manem: wszystkie wystawione prace znalazły nabywców, a podczas tylko aukcji stacjonarnej sprzedano 31 rysunków na łączną kwotę 710 786 dolarów!

Amazing Spider-man - classic covers - John Romita Sr.

Trzy lata temu zostaliśmy poproszeni przez jeden z funduszy inwestycyjnych o przygotowanie analizy rynku plansz komiksowych pod kątem inwestycyjnym. To było dość trudne, gdyż jak to na tym rynku bywa, bardzo rzadko pojawiają się w krótkim czasie w sprzedaży dokładnie te same prace. Musieliśmy jednak poszukać jakieś stałe elementy występujące na rynku i przyglądnąć się ich zmianom w czasie. Dla jednego z przypadku analiz wybraliśmy następujące trzy stałe: 1) tylko okładki, 2) tylko do tej samej serii, 3) tylko tego samego autora. Traf chciał, że padło na okładki do serii „Amazing Spider-man” oraz Johna Romitę Sr. jako ich autora. A oto rezultat analizy wraz z cenami prac zmieniającymi się w czasie.

Piszę o tym m.in. z tego względu, że właśnie w naszej ofercie pojawiła się wyjątkowa praca – ni mniej, ni więcej, tylko niesamowita pod względem artystycznym i kompozycyjnym okładka do „What If? vol 2 #72 Spider-man. Became a Murderer?„. Na oryginał składają się dwa elementy: 1) rysunek niebieską kredką oraz tuszem na papierze firmowym do okładek wydawnictwa Marvel, oraz 2) winieta okładki przygotowana na przezroczystej folii. Komiksu, który fabularnie był kontynuacją wątku z „Amazing Fantasy #15„, bardzo kontrowersyjnego i głośnego w swoim czasie, gdzie Alan Parker jest posądzony (i osądzony!) o zabójstwo. Stąd na okładce scena pochylającego się nad ofiarą Spider-mana oraz postać Lizarda w tle, z którym w samym komiksie człowiek-pająk toczy zażartą walkę.

Ale to nie wszystko! Dodatkowego smaku i atrakcyjności niniejszej pracy dodaje fakt, że praca zawiera autograf jej autora – Neila Hansena (pracującego w Marvelu przy takich seriach jak m.in. Conan czy Punisher) – oraz… autograf najważniejszej osoby w komiksowym przemyśle, czyli samego Stana Lee! Zresztą zobaczcie sami – poniżej. Zaś praca dostępna w naszej galerii – TUTAJ (dodam, że cena chociaż nie mała to jest bardzo atrakcyjna jak na standardy aukcji na świecie! Przypominam, że w naszej galerii jest też możliwość rozłożenia płatności na raty).

What If 72 Spider-man - cover art.

Fot.: Z lewej oryginalny rysunek do okładki „What If… vol 2 #72, Spider-man. Became a Murderer?„; z prawej skan okładki wydanego komiksu.

Stan Lee - autograph.

Fot.: Powyżej z lewej autograf ojca-założyciela wydawnictwa Marvel Comics, żywej legendy amerykańskiego i światowego przemysłu komiksowego – Stana Lee; z prawej autograf autora okładki, Neila Hansena.

What If #72 - comic art cover.

Fot.: Wizualizacja okładki uzupełnionej o winietę w ramie. Tak może się prezentować na Twojej ścianie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s